2020 Június

Erdély, egy élmény volt…
 
   Iskolánk első alkalommal indult a Bethlen Gábor Alapkezelő Határtalanul! Program pályázatán és abban a szerencsében volt részünk, hogy nyertünk is, így kis csapatunk 40 tanulóval és 4 pedagógussal egy busz fedélzetén, még ősszel útnak indulhatott felfedezni Erdélyt.
   A továbbiakban maguk a gyerekek osztják meg gondolataikat a fantasztikus négy napról.
   „Mit is kívánhatna egy hetedikes, aki már csak egy évet lehet szeretett osztályával? 
   Hát mégtöbb együtt töltött időt, élményeket, átbeszélgetett órákat, bármit csak még ne kelljen elszakadni egymástól! 
   Erre ez a pályázat útján „kapott” kirándulás tökéletes!
   Alapból is csodás lenne a táj és az egyéb látnivalók, de így merem állítani, hogy tökéletes volt. Mikor hallottunk erről a pályázatról, mindannyian izgatottak lettünk. Mindent megtettünk volna érte, hogy eljuthassunk. Az osztály több tagja is segített megnyerni ezt a ”díjat”. 
   Diavetítések, fogalmazások, képek tömkelegével volt tele a termünk arra a pár hétre. Majd jött a várva várt hír, NYERTÜNK! Olyan boldogok voltunk, le se tudnám írni. Arról beszélgettünk minden egyes osztályfőnöki órán. Teltek a hetek és végre elérkezett az időpont, amikor buszra szállhattunk, és elindultunk Erdélybe, Arany János nyomában.
   Maga Erdély gyönyörű. Bármerre nézek, szebbnél szebb hegyeket, erdőket, hasadékokat látok. Olyan varázslatos helyeken jártunk, mint a Tordai-hasadék, a Gyilkos-tó, Tordai-sóbánya, Nagyszalonta, Farkaslaka, és még napestig sorolhatnám, hogy mi minden belefért ebbe a négy napba. 
   A panziók is csodálatosak voltak. Szeretettel fogadtak bennünket, kedvesen bántak velünk, és az étel is finom volt. Mindkét hely nagyon más jellegű volt, de egy valami közös volt bennük: otthonosak voltak, és nagyon jól éreztük magunkat ott. A hangulat tökéletes volt, a nap folyamán kirándultunk, beszélgettünk, nézelődtünk és persze hűtőmágneseket, képeslapokat, ajándékokat vettünk, hogy megmaradjon valami ebből a csodából, ha vége lesz ennek a pár napnak. Az éjszakákat átbeszélgettük, rengeteget nevettünk, emlékeket szereztünk és meséltünk egyaránt. És hát mire valók a napközben megtett pár órás busz utak, ha nem arra, hogy egy jó barátunk vállára hajtva a fejünket, aludjunk egyet? És bár a kirándulásról már visszatértünk, de még volt egy két programunk. Elmentünk közösen városunk Trianoni emlékművéhez gyertyát gyújtani, a Fiumei úti temetőbe, ahol közösen koszorút helyeztünk el az Arany család sírhelyénél, ezek után pedig egy interaktív foglalkozáson vettünk részt, ahol Arany János életéről tanultunk, töltöttünk ki kvízeket. Az osztályfőnöknek volt egy csodás ötlete, a kiránduláson megörökített képeket kinyomtatta, és kiállítást terveztünk belőle az iskolában. Sajnos ezt a járványhelyzet miatt már nem tudtuk elkészíteni, de a szívünkben él tovább. 
   És ahogy mondani szokás, jöttünk, láttunk, visszamennénk.”
   Molnár Antónia 
   „Már régóta vágytam rá, hogy kicsit határokon kívül lehessek…
   Úgy értem, szó szerint.
   S mit ad Isten, kívánságom teljesült és nagyon boldog voltam. Ilyen gyönyörű tájat azelőtt soha életemben nem láttam. Mesebeli volt.
Nagyon tetszett, hogy kis, rozoga faházak álltak a dombok tetején.
Mellettük hórihorgas fenyőfák zöldelltek. 
A szállás eszméletlen hangulatos volt és az étel is nagyon ízlett. Az esti bolondozásokról szót sem ejtve.
A sóbánya különösen tetszett, mert imádom a sötét, borongós helyeket.
Tusnádfürdőben a levegő ragadott meg igazán. Párás volt, de mégis friss. Mint a frissen vágott fű.
Szívesen mennék egy újabb túrára!”
Bertók Julianna 
 
   Köszönjük a lehetőséget a Bethlen Gábor Alapkezelőnek és minden támogatást az iskolának és a szülőknek!
 
 

                                                                                                                                  Restás Andrea


 

Túl a felvételi megmérettetésen

 
   Van egy szombat minden tanévben, melyet hatalmas várakozás előz meg minden középiskolába készülő gyermek és szüleik részéről. Ilyenkor csak az a két óra létezik, amelyben minden gimnáziumba készülő negyedikes, hatodikos, vagy bármilyen középiskolába készülő nyolcadikos számot ad tudásáról és rátermettségéről matematika és magyar tantárgyakból.
   Ebben a tanévben sem úszták meg a gyerekek, ismét beköszöntött a középiskolai központi felvételi, ahol idén is országosan megoszlottak a vélemények annak nehézségéről.
   A szakemberek szerint a feladatok típusai ugyanolyanok voltak, mint a korábbi években, így nem érhetett meglepetés senkit. Vagy mégis?
„Nehéz, mert túl kopmlex és tömény!”
„Nehéz, mert túl sok a feladat!”
„Nehéz, mert kevés az idő!”
„Nehéz, mert nagyon izgul mindenki!”
„Nehéz, mert a jövőnk múlik rajta!”
   Mindegyik állítás igaz, mégis lehet készülni rá, vannak típusfeladatok, lehet célirányosan sokat gyakorolni.
Így tettünk mi is!
   Mindkét nyolcadik osztály nagyon sokat készült, számolt, gyakorolt, fogalmazott. Már a hetedik osztály második felében bevezettük a felvételi előkészítő órákat heti rendszerességgel. Kitöltöttük az előző évek tesztjeit, két alkalommal is „éles helyzetet” teremtettünk és megírtak a gyerekek egy teljes magyar és egy matematika tesztet egymás után, hogy megérezzék, hogy milyen terhelést is jelent mindez majd a számukra. Néhányan még fizetős, szervezett előkészítőre is jártak az „álomsuliba”.
   Elmondhatjuk, hogy képességeihez mérten mindenki megtette a magáét, küzdött és bejutott.
   Bár néhány gyermek ma már úgy nyilatkozik, hogy ma már másként készülne, kicsit jobban hinne a felnőtteknek és még inkább „odatenné” magát.
   Utólag mindig könnyű…
   Mi felnőttek nagyon büszkék vagyunk rájuk, állták a sarat és mindenki kivétel nélkül középiskolás lesz szeptembertől. Mertek nagyot álmodni és néhány napon belül már büszke gimnazisták lesznek a Török Ignác, a Szerb Antal Gimnáziumban, a Corvin Mátyás Gimnáziumban vagy a Református Líceumban vagy készülnek a szakmájukra és érettségijükre a Békésy György, a Neumann vagy a Keleti Károly Szakközépiskolában.

Mindenkinek nagyon sok sikert és élményeket kívánunk a következő intézményekben:

Gimnáziumok

Török Ignác Gimnázium

1 fő

 

Szerb Antal Gimnázium

1 fő

 

Corvin Mátyás Gimnázium

1 fő

 

Szent Benedek Gimnázium

1 fő

 

Gödöllői Református Líceum Gimnázium

1 fő

 

Álmos Vezér Gimnázium

1 fő

 

Zrínyi Miklós Gimnázium

1 fő

 

Kölcsey Ferenc Gimnázium

1 fő

 

Facultas Humán Gimnázium

1 fő

 

Angol-Magyar Érdekeltségű Gimnázium

4 fő

Szakgimnáziumok és Szakközépiskolák

Békésy György Szakgimnázium

2 fő

 

Ybl Miklós Építőipari Szakgimnázium

2 fő

 

Kaesz Gyula Faipai Szakközépiskola

1 fő

 

Szász Ferenc Kereskedelmi Szakközépiskola

1 fő

 

Fáy András Szakgimnázium

1 fő

 

Keleti Károly Közgazdasági Szakközépiskola

2 fő

 

Csonka János Műszaki Szakközépiskola

2 fő

 

Neumann János Számítástechnikai Szakközépiskola

1 fő

 

Egressy Gábor Kéttannyelvű Műszaki Szakközépiskola

1 fő

 

Újpesti Két Tanítási Nyelvű Műszaki Szakközépiskola

1 fő

 

Fóti Népművészeti Szakgimnázium

1 fő

 

Gourmand Középiskola

2 fő

Szakképző Iskolák

Dobos C. József Szakképző Iskola

1 fő

 

Madách Imre Szakközépiskola

7 fő

És szeretnénk kiemelni azokat a kisdiákjainkat is, akik ugyan még csak negyedikesek, vagy hatodikosok voltak az idén, de már ötödiktől, vagy éppen hetedik osztálytól lesznek gimnazisták. Ők is gyönyörűen teljesítették a felvételi követelményeket és szeptembertől a következő iskolákban tanulnak tovább:

Gimnáziumok

Török Ignác Gimnázium

1 fő

 

Szerb Antal Gimnázium

1 fő

 

Premontrei Iskolaközpont

3 fő

Mindenkinek gratulálunk és kívánjuk, hogy váltsák valóra álmaikat!

                                                                                                                                              Restás Andrea